Geciken Kredi Kartı Borcu Nasıl Ödenir? |2023

Geciken Kredi Kartı Borcu

Kredi kartı ile günümüz ticaretinde olmazsa olmazlardan bir ödeme aracıdır. Her geçen yıl ticaretin daha büyük bölümü kredi kartı ile gerçekleştirilmektedir. Kredi kartı ile yapılan alışveriş hayatı kolaylaştırsa da ekonomik durum kredi kartı borçlarının da artmasına vatandaşların kredi kartı borcunu ödemesinde güçlüklere de neden olmaktadır. Peki geciken kredi kartı borcu nasıl ödenir? Geciken kredi kartı borcunun sonuçları nelerdir? Gelin bu konuya göz atalım

Kredi çekerken kredi notunuzun yüksek olması çok önemlidir. Kredi notunuz düşükse veya yükseltmek istiyorsanız Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? Makalemizi Okuyabilirsiniz.

Kredi Kartı Borcunun Geç Ödenmesi

Kredi kartı ile yaptığınız alışverişler size ortalama olarak aldığınız ürün için 30 gün ödeme erteleme imkanı sunmaktadır. Bugün 10.000 TL’lik kredi kartınız ile yaptığınız alışverişi kredi hesap kesim tarihinden 10 gün sonraya kadar ödeyebilirsiniz.

Kredi kartı borcu son ödeme tarihine kadar herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Eğer Son ödeme tarihine kadar Asgari ödeme kadar ödeme yapmazsanız ya da isteğe bağlı kredi kartı borcunuzun bir miktarını/hepsini kapamazsanız işte sorunlar orada başlamaktadır.

  1. Son ödeme tarihinde ödemediğiniz kredi kartı borç tutarı kadar ilk önce aylık faiz ödemek zorunda kalırsınız. Eğer taksitli alışveriş yapmadıysanız ve kredi kartınıza son ödeme tarihinde hiç ödeme yapmamışsanız sonraki aya borcunuz 10.180 TL civarında olur.
  2. Eğer en azından asgari ödeme tutarı kadar ödeme yapmazsanız geciken kredi kartı borcu nedeni ile kredi puanınız bundan olumsuz etkilenir.
  3. Eğer bir yıl içinde 3 defa geciken kredi kartı borcunuz olursa kredi kartı borcunuzun tümünü kapamadan bir daha limitiniz artmaz.

Bu şartlar altında ilk yapmanız gereken şey en azından son ödeme tarihinde asgari borcunuz kadar ödeme yapmalısınız. Geciken kredi kartı borcunuz sebebi ile en azından 1 aylık faiz ödemek zorunda olduğunuz için sonraki hesap kesim tarihine kadar ödeme yapmazsanız da olur. Çünkü bir defa faiz ödemekle cezalandırıldınız. Fakat sonraki ay kesinlikle asgari borcunuz kadar ödeme yapın.

3 hesap kesiminden sonra da ödeme yapmamış olursanız kredi kartınız işlemlere kapanır ve banka sizin dosyanızı tahsilat birimine sevk edebilir.

Bu nedenle kredi kartınızın geciken borcunu en azından asgari borcunuzun tamamını ödemeyi asla ihmal etmeyin. Mobil, İnternet ya da ATM üzerinden geciken kredi kartı borcunuzu ödeyeceğinizi bilmelisiniz.

Bilinçsiz kullanım yapan, kredi kartı kullanmayı bilmeyen ya da maddi yetersizlikten dolayı ödeme yapamayan müşteriler, kredi kartlarına borçlarını geciktirirler. Bu sebeple en azından kredi kartı harcamasının, bankanın belirlediği asgari tutarını yatırmaları, kredi kartlarına binecek olan faizin miktarının en aza indirgenmesini sağlayacaktır. Kredi kartına borç ödemenin bir başka yolu ise, çok fazla kredi kartı ve çok fazla borç birikmişse; bölük pörçük ödeme yapmak da istemiyorsanız, ihtiyaç kredisi çekerek tüm borçların kapanmasını sağlayabilir ve tek bir noktaya aylık düzenli ödeme yapabilirsiniz.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Ek kart nedir? Ek Kart Başvurusu Yapma |2023

Bunun avantajı ise; kredi kartlarına işlenen faiz, ihtiyaç kredilerine işleyen faizin ortalama 4 katıdır. Bu demek oluyor ki, kredi kartına 1 ay ödeme yapılmadığında 4 lira faiz işlerken, ihtiyaç kredisine 1 ay ödeme yapılmadığında 1 liralık bir faiz ile karşılaşılacaktır. Kredi kartından alışveriş yapmak insanlar için ne kadar büyük bir rahatlıksa; kredi kartına borç ödemek ise bir o kadar büyük sıkıntılara yol açabilmektedir. Bu sebeple kredi kartına borç ödemelerinin yapılacağı, alışveriş yapıldığı süre zarfında düşünülmeli ve ona göre harcamalar yapılmalıdır.

Kredi kartına borç ödeme çeşitleri, kredi kartı ile sorun yaşayan insanların sayısı arttıkça, aynı oranda fazlalaşmaktadır. Gecikmeden ödenen borçlar sıkıntı yaratmazken ve aksine insanlara fırsatlar sunarken, geciken borçlar sunulan seçeneklerle daha fazla birikmeden kapatılmalıdır.