Atilla Yeşilada’dan Dolar – Borsa – Mevduat ve Tahvil Analizi

Atilla Yeşilada’nın Piyasa Hakkında Görüşleri

Atilla Yeşilada, Youtube üzerinden yayınladığı videoda ekonominin geleceği ve hangi menkul kıymetlere, neden yatırım yapılabileceği ile ilgili görüşlerini açıkladı. 12 dakika süren videoda tahvil, borsa, mevduat, doların seyri hakkında fiyat hedefleri ve olası senaryolar hakkında açıklamada bulundu. Videoyu izledikten sonra makalemizi okuyarak Atilla Yeşilada’nın ne demek istediği konusunda daha doğru analizlerde bulunabilirsiniz.

Mevduat Faizi

Yeşilada, yazın yüzde 25 civarı faizle yatırdığı mevduatın yeniden vadesi geldiğinde en azından yüzde 24 civarı faiz alması gerektiğini aksi halde mevduatın reel olarak değer kaybedeceğini vurguladı. Seçimden sonraki hafta bankaların Ekonomi Bakanlığından iki puanlık faiz artışı kopardığını (piyasanın hükümet eliyle faizi düşür baskısı altında olduğunu) buna rağmen bunun yeterli olmayacağını dile getiriyor.

Kısaca faizler en azından yüzde 24 olmaz ise mevduatın karlı bir seçenek olmadığını işaret ediyor

Tahviller

Yeşilada, Türk tahvillerinin özellikle 5 ve 10 yıllık tahvillerin seçim öncesinde hükümet tarafından baskılandığını bu yüzden reel açıdan hiç cazip olmadığını söylüyor. Kısa vadede 5 ve 10 yıllık faizlerin hızla yükseleceğini belirtiyor. Buna rağmen 2 yıllık DİBS faizinin bile yüzde 24 altında kalması mevduat ile aynı nedenden ötürü tercih edilebilir olmaktan çıkıyor.

Kısaca tahvil faizleri şu an düşük. Kısa sürede 5 ve 10 yıllık faizler ise yükseliş yaşayacak.

Borsa

Yeşilada, borsa ile ilgili verdiği bilgilerde öncelikle Çin MB, Avrupa Merkez Bankası ve Amerikan Merkez Bankası’nın parasal genişlemesinden bahsediyor. Yeşilada’ya göre Dünya ekonomisine yön veren bu üç ülke kur savaşları ile beraber para arzını arttırmaya devam ediyor. Bunun önemi nedir? Şöyle ki ekonominin en temel kanunlarından biri arzı artan şeyin fiyatının düşmesidir. Merkez bankaları para bastıkça dünya faizleri düşük kalacaktır. Düşük faizle borçlanan yatırımcılar, hedge fonlar bu paralar ile daha yüksek kar elde etmek için piyasa araştırması yapacaktır.

Yeşilada’ya göre Türk borsası BIST gelişmekte olan ülkeler içerisinde en ucuz borsa özelliğini korumakta. Yeşilada çok büyük bir siyasi belirsizlik olmaması halinde şu an Türkiye’ye girmeyen sıcak paranın en nihayetinde kar güdüsü ile Türk hisselerine yatırım yapacağını öngörüyor. Özellikle S400 krizinin aşılması ve İstanbul seçimi üzerindeki sepkülasyonun kalkması halinde borsanın ciddi bir yükseliş kaydederek 122 bin seviyesine gelmesini bekliyor.

Kısaca dünyada para arzı arttıkça şimdi burun kıvıran sıcak para sahipleri de Türk hisselerine spekülatif amaçlı yatırım yaparak borsayı 122 bine kadar yükseltir.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Türkiye'de Dolarizasyon Nasıl Engellenir? - Atilla Yeşilada

Dolar

Yeşilada yaptığı değerlendirmede Türk Lirasının makroekonomik şartlara bakıldığında değer kaybetmemesi gerektiğini şu nedenlere bağlıyor;

Resesyona giren ekonomide cari açık azalıyor. Türkiye’de talep daraldığı için ithalat azalmakta, azalan ithalat da cari açık kaynaklı kur baskısını ortadan kaldırmaktadır.

Diğer öngörüsü ise seçim sonrası maliye bakanlığını vergi artışı yoluyla ya da kamu harcamalarını kısarak Türk Lirasının değer kaybetmesini önlemek zorunda olduğunu dile getiriyor. Vergi artışı ve tasarruf = para arzını kısmak demektir. Arzı kısılan şeyin fiyatı yükselir yani Türk Lirası değer kazanır.

Bu bilgilere ek olarak S400 füze krizinin tamamıyla atlatılması ve İstanbul seçim belirsizliğinin ortadan kalkması ile Türk Lirasının 5 TL seviyesine kadar hızla değer kazanabileceğini dile getiriyor. Burada önemli olan nokta Yeşilada’nın bu sorunların kolayca atlatılmasını BEKLEMEDİĞİDİR. Ekonomye olumlu anlamda etki edecek bu gelişmelerin gerçekleşmesinin düşük olduğunu dile getiriyor. Bu durumda doların 6.50  civarına gelmesi ise kuvvetle muhtemel hale gelmektedir.

Kısaca normal şartlar altında ekonomi resesyonda olduğundan dolayı bir dengeleme söz konusu olabilir. Buna rağmen siyasi gelişmeler piyasa üzerinde Demoklesin kılıcı misali beklemektedir. Siyasi belirsizlikler ortadan kalkarsa Dünyada artan para arzının da katkısı ile beraber bunun  Türk Lirasına etkisi olumlu olur. Aksi halde Türk Lirası değer kaybetmeye devam eder.