Borsada TOGG Hisse Var mı? | 2021

TOGG Yerli ve Milli Otomobil

Borsada TOGG var mı? TOGG hisse senedi nasıl alınır? TOGG nedir? Hangi Amaçla Kurulmuştur? Kimindir? tarzında soruların cevaplarını hep beraber öğreneceğiz. Öncelikle TOGG Nedir? sorusu ile başlayalım.

Türkiye merkezli bir otomobil üretici firması olarak karşımıza çıkan Togg 25 Haziran 2018 tarihinde Gebze’de kurulmuştur. Ancak ilk kez 27 Aralık 2019’da Türkiye’ye tanıtılmıştır. Ünlü otomobil üretici şirketlerinde içinde bulunduğu 6 ortaklı bir anonim şirketidir.

TOGG kısaltması, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu kelimelerinin baş harfleri demektir. Şirket üretime başlamış ancak satışa şuan otomobil sunmamıştır.  İlk otomobilini 2022 yılında satışa duyuracaklarını biliyoruz. TOGG kısaltmasının ismini Japonya, ABD, Çin, Rusya, Kanada, Azerbaycan ve Türkiye’de tescil ettirmiştir. Togg yerli ve milli otomobilin ilk seneler %51 oran ile yerli olacağı, daha sonraki yıllarda ise bu yerli ve milli oranı %68 oranına çıkacağı haberlerini açıklamalardan biliyoruz. Togg Hisse konusuna girmeden önce şirket hakkında biraz daha detaylı bilgi verelim.

TOGG Fabrikası Nerede

TOGG, Bursa’nın Gemlik ilçesi Haralar bölgesinde bulunmaktadır. Bu bölge de bulunmasının sebebi ise limana, serbest bölgeye ve tedarik sanayiye yakın olmasındandır. Kurulan tesis 4 milyon metrekarelik arazi üzerinde TSK’ya aittir. Yaklaşık olarak 4 bin 500 kişinin istihdam edileceği tesisin kurulumu için 22 milyar TL ayrılmıştır. Togg hisse konusunu detaylı olarak yazmadan hangi amaçla kurulduğundan bahsedelim.

Togg Hangi Amaçla Kurulmuştur?

Otomobil piyasasının hızlı gelişimini uzun süreler dışarıdan bir seyirci gözüyle seyreden Türkiye, otomobil piyasalarında rekabet edecek yerli ve milli bir marka yaratmak için 25.06.2018 tarihinde Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi (TOGG) kurdu. Amacı kısaca, yerli ve milli bir otomobilin Türkiye’ye kazandırılması, küresel ölçekte diğer ülkelere bu yarışta bende varım mesajı vermek ve milli ekonomiyi canlandırmaktır.

Togg Kimindir?

Togg hisse konusu hakkında yazmadan son olarak bilgi vereceğimiz bir diğer önemli hususta TOGG kimindir? Ortakları var mıdır? gibi sorulardır.

Togg bir anonim şirket olduğu için bir tek sahibi bulunmamaktadır. Bunun anlamı Togg’un ortakları vardır.

Togg Paydaşları Sahibi Kimdir

TOGG grubunun sahibi aşağıdaki şirketlerdir.

  • Anadolu Grubu (%19),
  • BMC (%19),
  • Kök Grubu (%19),
  • Turkcell (%19),
  • Zorlu Holding (%19),
  • Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) (%5)

Görüldüğü üzere Türkiye’nin önde gelen şirketleri TOGG kuruluşunda bulunmuşlardır. Togg tanıtıldıktan sonra bahse konu şirketlerin borsada hisse fiyatları artmıştır. TOGG hisse borsada var mı? sorusuna ve asıl konumuza dönelim.

Borsada TOGG Hisse var mı?

TOGG kimindir konusunda değindiğimiz gibi Togg hissedarları bulunmaktadır. Togg, Borsa İstanbul’da işlem görmemektedir. TOGG borsada yoktur. Borsada olmadığı için TOGG borsa işlem kodu da bulunmamaktadır.

Türkiye’nin milli ve yerli ilk otomobili olacak Togg hisse olarak Borsa İstanbul’da olmasa da yukarıda bahsettiğimiz üzere, TOGG paydaşlarından Anadolu Grubuna Bağlı “ASUZU” işlem koduna sahip Anadolu Isızu hissesi, TCELL borsa işlem koduna sahip Turkcel hissesi, VESTL işlem kodlu Vestel hissesi bunların yanında Kiraca Holding AS’ye bağlı KARSN işlem kodlu karsan hissesi bulunmaktadır.

ASUZU, TCELL, VESTL ve KARSN hisseleri TOGG tanıtımından önce ve sonra borsada hisse değerleri belirli fiyatların üstüne çıkmıştır. Yükselişlerinin TOGG ilk aracını satışa sunduğu zamanda olacağını düşünmekteyiz. Borsada TOGG var mı? sorusuna da Hayır cevabını verdikten sonra diğer başlığımıza geçelim.

TOGG Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Yerli ve milli otomobil halka arz edilmediği için Togg hissesi diye bir şey yoktur. Bu yüzden TOGG hisse senedini alamazsınız. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi ASUZU, TCELL, VESTL ve KARSN işlem kodlarına sahip hisseleri satın alabilirsiniz. ( Yatırım tavsiyesi değildir. ) Bahsedilen hisselere ait teknik ve temel analizi sitemiz üzerinden borsa kategorisinden inceleyebilirsiniz.

Hisse alıp satmak konusunda kendinizi geliştirmek ve denemek isterseniz aşağıya ücretsiz demo olarak üye olabileceğiniz bir yer bırakıyorum.

Ücretsiz 100 Bin TL ile borsada risk almadan işlem yapabileceğiniz Demo Hesap Açmak İçin Tıklayın

Borsada TOGG var mı? TOGG hisse senedi nasıl alınır? sorularının cevaplarını ve Togg şirketi hakkında bilgiler verdik. Aklınıza takılan sorularda bizlere yorumlar kısmından ulaşabilirsiniz. Fikir ve önerilerinizi yazmanız bizler için çok önemlidir.

İlgilenebileceğini düşündüğümüz diğer makalelerimize göz atabilirsiniz.

Borsada Tusaş Hisse Varmı? Tusaş Nedir | 2021

Abone ol
Bildir
0 Yorum
Satır içi yorumlar
Bütün yorumları gösterin
0
Bu konu hakkında sen ne düşünüyorsun. Bir yorum bırak!x
()
x