Merkez Bankası Eylül’de Politika Faizini Arttırdı

TCMBTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 13 Eylül 2018 tarihinde toplanan para politikası kurulu toplantısı nihayetinde politika faizini 17.75’ten yüzde 24’e çıkarma kararı aldı.

Merkez Bankasının bu faiz hamlesi yıl sonu yükselmesi beklenen enflasyon rakamları ile uyumlu. Buna rağmen piyasaya yön verebilmesi için Orta Vadeli Plan ile desteklenmesi gerekir.

Geçtiğimiz aylarda erken seçim kararı ile hareketlenen piyasalarda gelişmekte olan ülke parası TL, hem gelişen hem de gelişmiş ülke para birimlerine karşı değer kaybetti.

Mayıs ayında kur hareketliliğine karşı adım atan MB’nın ilk hamlesi piyasa gösterge tahvil ve politika faizi arasındaki farkı kapatmayınca döviz yükselmeye devam etti. Buna yönelik iki adımlı faiz arttırım kararı alan TCMB bir kez daha fazi arttırma kararı almak zorunda kalmıştı.

Seçim sonrası Ekonomi Kabinesinde piyasa dostu bilinen eski bakanların kabinede olmaması, yeni kabine sonrası ilk PPK Temmuz ayında faizi arttımayınca piyasa buna reaksiyon gösterdi. Türk Lirası’nda olan spekülatif hareketler hızlandı. Bir Dolar 7.20 TL seviyesine ulaşırken Türk Lirası döviz sepetine karşı tarihi düşük değerlere ulaştı. Bu süre içerisinde MB, BDDK çeşitli dolaylı hamlelerde bulundu. Herkesin merakla beklediği ve faiz artışı olmamasından 1000 baz puanlık artışa kadar beklentiler arasında TCMB faizleri 625 baz puan arttırdı. Faiz kararı öncesi 6.50’yi gören Dolat/TL kuru, faiz kararı sonrası 6.05 seviyesine kadar geriledi.

Merkez Bankası faiz artışı işe yarar mı?

Hisse Anlık FiyatHisse Anlık KademeYabancı Takas OranıAracı Kurum Dağılımı 

Merkez bankasının attığı bu adımın kısa vadede döviz borçlularını rahatlatması bekleniyor. Buna rağmen yıl sonu 6.59 USD/TL seviyesini bekleyen piyasa katılımcılarının düşüşleri alım fırsatı olarak kullanması da beklenebilir. Türk lirasının değer kazanması hem finans hem de makro ekonomik göstergelerin düzelebilmesi için yatırımcıların gözü Orta Vadeli Programa bakıyor.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Hisse Bakiyesi Yetersiz ve Eksiye Düşme |2023

Merkez BankaLarının PoliTikaları, Maliye politikaları ile uyumlu olmalıdır.

  • Merkez Bankasının attığı adım piyasanın cari açık dolayısı ile beklediği daralmayı sağlayabilecektir. Buna rağmen hükümetin OVP ile açıklayacağı adımlar Merkez Bankasının faiz hamlesinin ömrünü belirleyecektir.
  • Piyasa katılımcıları MB bağımsızlığı konusunda endişelere sahiptir. Güven ekonomik büyümenin temelidir. MB güven verirse faiz artışının etkisi daha fazla olacaktır.
  • MB para politikasında sadeleşmeye gitmelidir. Politika faizi MB’nin kullandığı ilk silah olmalıdır. (MB dolar rezervi çok düşük seviyede)
  • Eğer hükümet MB’nin daraltıcı para politikası ile ters şekilde genişletici maliye politikasına devam ederse (Kanal İstanbul, yeni köprü projeleri vs) faiz artışı yani MB’nin piyasanın yangını için döktüğü su buhar olup uçacaktır.