Yeni Ekonomi Programı YEP’i McKinsey denetleyecek

Yeni Ekonomi Programını Denetlemek ve Yönetmek Üzere McKinsey&Company ile anlaşıldı

Bugün akşam üzeri New York’ta düzenlenen Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) tarafından düzenlenen 9. Türkiye Yatırım Konferansında Ekonomi Bakanı Berat Albayrak’ın yaptığı açıklamaya göre Yeni Ekonomi Programı YEP’in denetlenmesi için Amerikalı denetleme firması McKinsey ile anlaşmaya varıldı.

Yapılan anlaşmaya göre yeni kurulan Maliyet ve Dönüşüm ofisini uluslararası yönetim şirketi McKinsey yönetecek. 16 farklı bakanlıktan temsilcilerin bulunduğu bu ofis bakanlıklar için maliyetlerin azaltılması için hangi kararların alınacağına ve neler yapılması gerektiğine dair çalışmalar da bulunacak. McKinsey ise bu anlamda hem yapılması gerekenleri önerecek hem de yapılanları üç ayda bir KONTROL edecek. Bu sayede Yeni Ekonomik Program YEP’in hedeflerine ulaşması sağlanmaya çalışılacak.

McKinsey anlaşması ile ilgili sorular?

  • Soru 1: Neden yabancı denetime ihtiyaç duyuluyor?
  • Soru 2: Neden ülkede yüzbinlerce iktisat-finans-işletme vs. mezunu ya da akademisyen varken yabancı firmaların denetimine ihtiyaç duyuluyor? Ki haberin devamında görüldüğü üzere şirketin İstanbul ofisinin yüzde 90’ı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından oluşmaktadır.
  • Soru 3: ABD’li derecelendirme kuruluşlarının not indirimleri ve onlara verilen tepki ortada iken? ABD ile yaşanan kriz giderilmemişken bir ABD’li şirket ki bu şirket ABD’de sicili tarihin en büyük iflaslarından birine yol açan ENRON şirketini de denetlemişken bu şirket ile anlaşılıyor?
  • Soru 4: Bu anlaşma kendi isteğimizin bir ürünü mü yoksa dolaylı bir piyasa (IMF) baskısıdır?

McKinsey İstanbul Hakkında

McKinsey şirketinin İstanbul ofisi 1995 yılında kurulan ve, Türkiye’de faaliyet gösteren ilk, üst düzey yönetim danışmanlığı şirketi olma ünvanına sahip.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Merkez Bankası Eylül'de Politika Faizini Arttırdı

Şirketin hedefi Dünya standartların uzman, deneyimli yönetim danışmanlarından oluşan bir kadro oluşturmak. McKinsey İstanbul Ofisi, birçok sektör ve alanlarda çalışan çok sayıda müşteriye hizmet veriyor: Bu alanlar Telekomünikasyon, Finans hizmetleri, Grup Şirketleri ve Holdingler, kamuya yönelik piyasa regülasyon girişimleri  (bankacılık sisteminde reform planları, enerji sektörü,telekom sektörlerinin yeniden yapılandırılması ile özelleştirme gündeminin belirlenmesi) resmi ve bağımsız düzenleyici faaliyetler, Türkiye’deki yatırım yapılabilir sektörler ile ilgilenen çok uluslu şirketler (Multinational Corporations) ile STK’lardan oluşuyor. Şirketin danışmanlarının yüzde 90’ından fazlası, hem McKinsey’de hem de başka uluslararası şirketlerde, uluslararası çalışma deneyimi olan ve/veya akademik geçmişi olan Türk vatandaşlarından oluşmaktadır.